Wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne

Wkładki Ortopedyczne Balkefors

Masz problem ze stopami?

Wkładki ortopedyczne Balkefors Comfort

Wkładki Ortopedyczne Balkefors

 

Wkładki ortopedyczne

 

W jakim celu stosujemy wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne stosujemy w celu skorygowania nieprawidłowego ustawienia stóp oraz kończyn dolnych. Nieprawidłowe ustawienie stóp może być przyczyną dolegliwości bólowych, jak również negatywnie wpływać na staw kolanowy, biodrowy lub kręgosłup. Fizjoterapeuta wykonuje badanie stóp przy pomocy podoskopu oraz badanie funkcjonalne oceniając zachowanie stopy podczas testów oraz możliwość jej korekcji. Stosowanie wkładek ortopedycznych koryguje ustawienie stopy przez co zmniejsza dolegliwości bólowe oraz pozwala na powrót do aktywności.

 

Wskazania do stosowania wkładek ortopedycznych:

 • płaskostopie podłużne
 • płaskostopie poprzeczne
 • paluch koślawy
 • ból śródstopia (metatarsalgia)
 • stopa wydrążona
 • ostroga piętowa
 • zapalanie rozcięgna podeszwowego
 • niestabilność stawu skokowego
 • ból kolana
 • ból biodra
 • ból kręgosłupa

 

Wkładki ortopedyczne dla biegaczy

Częstym problemem biegaczy jest ból stopy pojawiający się po dystansie kilku kilometrów. Prawdopodobna przyczyna to zmęczenie między innymi mięśnia strzałkowego długiego oraz piszczelowego tylnego – stabilizatorów czynnych stopy, które w głównej mierze odpowiadają za prawidłowe wysklepienie łuków stopy. Jeśli w trakcie biegu mięśnie te uległy zmęczeniu i „nie utrzymują” stóp w prawidłowej pozycji dochodzi do nadmiernej pronacji, obniżenia łuków stóp oraz przeciążenia struktur biernych – więzadeł. Aby temu zapobiec należy zastosować wkładki ortopedyczne wspierające łuk podłużny stopy, które będą zabezpieczały przed nadmierną pronacją w trakcie biegu, dzięki czemu unikniemy bólu i potencjalnej kontuzji.

 

Wkładki ortopedyczne dla dzieci

Stosowanie wkładek ortopedycznych u dzieci jest często dyskutowanym tematem. Wielu praktyków stosuje wkładki ortopedyczne u dzieci już od trzeciego roku życia. Inni natomiast uważają, iż stosowanie wkładek u dzieci poniżej dziesiątego roku życia jest niewskazane ze względu na możliwość zaburzenia naturalnego rozwoju stopy. W CKR Filia Warszawa Praga Południe uważamy, iż do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie i ostateczną decyzję o stosowaniu wkładek u dzieci podjąć po dokładnym badaniu i obserwacji.  Rozsądnym wydaje się podejście, które ogranicza zbyt wczesną ingerencje w rozwój stopy dziecka, ale równocześnie kładzie nacisk na wzmożoną kontrolę danej wady. Szczególną uwagę należy zwrócić na ustawienie kości piętowej, która jest niezmiernie istotna dla biomechaniki całej kończyny. Na podstawie badania i obserwacji rozwoju stopy dziecka należy dokonać oceny konieczności stosowania wkładek.

 

Jak wygląda proces tworzenia wkładki w CKR Filia Warszawa Praga Południe?

Wkładki ortopedyczne wykonuje wykwalifikowany fizjoterapeuta. Na wstępie pacjent jest badany przy pomocy podoskopu w celu oceny wysklepienia stopy (łuk podłużny, łuk poprzeczny) oraz proszony o wykonanie kilku testów funkcjonalnych. Materiał nagrzewany jest w specjalnym piecu celem uzyskania plastyczności. Po osiągnięciu odpowiedniej plastyczności fizjoterapeuta prosi pacjenta o wejście na platformę oraz wciśnięcie stopy w piankową poduszkę, na której jest wkładka. W trakcie wciskania stopy w poduszkę odkształca się ona wraz w materiałem co powoduje formowanie wkładki. Fizjoterapeuta w tym czasie koryguje ustawienie nóg, a następnie manualnie dopasowuje wkładki do stóp pacjenta. Proces trwa około 45 minut. Wkładki gotowe są do użytku tego samego dnia.

 

Autor: mgr Kamil Struk

 

 

Wkładki Ortopedyczne warszawa praga południe

Warszawa, ul. Majdańska 12

CKR Filia Warszawa Praga Południe

wkładki ortopedyczne


Usługa dostępna w naszej filii:
tel.: 500-005-079
mail: majdanska@ckr.pl

Szybki kontakt!
+
Wyślij!