10 października 2016

Sonofeedback (SFB)

usg

Sonofeedback

Sonofeedback to metoda, która wykorzystuje do terapii z pacjentem urządzenie do ultrasonografii. Fizjoterapeucie daje możliwość skutecznego monitorowania i korygowania ruchów wykonywanych przez Pacjenta. Pacjent zyskuje lepszą świadomość podczas ćwiczeń. W terapii Pacjent śledzi widziane na ekranie i opisane przez terapeutę części ciała, które ma wprowadzić w pożądany układ. Stwarza to u pacjenta lepszą świadomość ciała, a dzięki temu skraca czas terapii i zwiększa jej skuteczność.

Dla lepszego uświadomienia sobie jak wygląda taka forma terapii i dlaczego jest tak skuteczna spróbujemy to przedstawić na przykładzie barku. Przyjmujemy pacjenta z bólem barku, który opisuje nam ból w trakcie unoszenia ramienia i ograniczenie zakresu ruchu. Pacjent przynosi ze sobą badanie obrazowe, które opisują tzw. konflikt podbarkowy. Wykonując badanie funkcjonalne też stwierdzamy ten rodzaj schorzenia. Polega ono na zmniejszeniu odległości pomiędzy wyrostkiem barkowym a głową kości ramieniowej często towarzyszy mu stan zapalny kaletki podbarkowej. Spowodowany może być niewydolnym mięśniem nadgrzebieniowym, który odpowiada za obniżanie głowy kości ramiennej do dołu i zwiększeniu odległości powiędzy nią a wyrostkiem barkowym.

Ultrasonografia

Mając diagnozę schorzenia i wiedząc co je spowodowało, wiemy już jak pomóc naszemu pacjentowi. Znając działanie mięśni i ruchu jakie wykonują możemy zastosować odpowiednie ćwiczenia. Pacjent ćwiczy i  wykonuje ruch, ale nie wiemy czy mięsień nadgrzebieniowy opuszcza w dół głowę kości ramiennej. W tym miejscu z pomocą przychodzi nam USG i Sonofeedback. Przykładając głowicę USG możemy potwierdzić naszą diagnozę w ruchu. W momencie konfliktu podbarkowego, gdy pacjent wykonuje ruch, głowa kości ramiennej jej część w pewnym momencie uderza w wyrostek barkowy powodując ból. W zdrowym barku głowa kości ramiennej powinna schować się pod wyrostkiem nie powodując przy tym bólu. Naszym zadaniem jest przywrócić ten stan. Teraz chcemy wraz z pacjentem wykonać ćwiczenie, w którym sprawdzimy czy głowa kości ramiennej opuszcza się w dół. Jeśli już znajdziemy ćwiczenie, które ten ruch powoduje, możemy sprawdzić po jakim czasie nasz mięsień osłabnie i zadać odpowiednią ilość ruchów dla pacjenta do domu. Pacjent widząc ruch na monitorze jest w stanie szybciej go zapamiętać, a w domu łatwiej go odtworzyć. Dzięki USG przyspieszymy powrót pacjenta do zdrowia.

 

Autor:

Kamil Perczak

Zobacz także
Szybki kontakt!
+
Wyślij!