18 stycznia 2017

Osteopatia – metody leczenia

Osteopatia

Osteopatia

Osteopatia to holistyczna metoda leczenia z ponad stuletnią tradycją. Stworzył ją pod koniec XIX wieku amerykański lekarz Andrew Taylor Still jako swoiste ulepszenie medycyny konwencjonalnej. Podstawowymi założeniami była jedność człowieka jako ciała, ducha i umysłu oraz zdolność ciała do samoregulacji i samoleczenia.

Osteopatia daje możliwość pracy z pacjentem w każdym wieku i na każdym etapie zmagania z chorobą. Pozwala połączyć pozornie niezwiązane ze sobą dolegliwości jak np bóle głowy, zgagę, zmiany zwyrodnieniowe barku, uszkodzenie więzadeł w kolanie czy rwę kulszową.

Dzięki wywiadowi, wnikliwej obserwacji i zaawansowanej palpacji osteopata jest w stanie odnaleźć dominujący problem u danego pacjenta i przy pomocy manewrów manualnych znormalizować występujące tam napięcie tkanek, aby wspomóc proces leczenia całego organizmu. Dlatego też często się zdarza, że osteopata pracuje z dala od miejsca, w którym pacjent aktualnie czuje ból.  Jako, że każdy pacjent ma inny bagaż doświadczeń życiowych i problemów zdrowotnych terapia przyjmuje zawsze bardzo indywidualny kształt i charakter. Mogą się na niej pojawić techniki stawowe, mięśniowo-powięziowe, trzewne oraz czaszkowe.

Dbając zawsze o wspieranie homeostazy organizmu, osteopatia winna być nie tylko pomocna w wielu multidyscyplinarnych problemach, ale przede wszystkim jawi się jako terapia pierwszego kontaktu. Czy przy ostrych bólach pleców, urazach, zapaleniu zatok, kłopotach z żylakami czy wreszcie jako profilaktyka po infekcjach, farmakoterapii czy stresie. Zawsze warto odwiedzić osteopatę choćby po to, aby bardziej świadomie zatroszczyć się o swoje zdrowie.

 

                                                                                                     Autor: mgr Paweł Kaczorowski

Osteopatia metody leczenia

Zobacz także
Szybki kontakt!
+
Wyślij!