24 października 2017

Neuromobilizacje

Neuromobilizacje to metoda diagnozowania i leczenia wykorzystywana w terapii manualnej. Jej ideą jest wykorzystanie szczególnej funkcji układu nerwowego przystosowywania się do ciągłych zmian obciążeń mechanicznych, zwanej neuromechaniką. Struktury nerwowe biorą udział w każdym ruchu naszego ciała w dużo większym stopniu niż nienerwowe, np. zgięcie szyi przenosi mechaniczne obciążenia na zawartość całego kanału kręgowego a nawet na nerwy obwodowe kończyn dolnych. Praca mięśni, stawów i więzadeł dotyczy zaś tylko odcinka szyjnego.

Neuromobilizacje zajmują się centralnym, obwodowym i wegetatywnym układem nerwowym. Metoda wychodzi z założenia, że zaburzenia napięciowe i mechaniczne w każdej z tych części, występujące w każdej patologii, pełnią zasadniczą rolę w czynności pozostałych tkanek, odbieraniu bólu i intensywności procesów gojenia. Stąd kluczem do sukcesu w leczeniu struktur mięśniowych i stawowych jest rozpoznanie i likwidacja nieprawidłowych napięć w nerwach i wokół nich oraz zaburzeń ich przesuwalności względem pozostałych tkanek. To znacznie przyspiesza i usprawnia mechanizmy samoleczenia i samoobrony organizmu. Metoda nie posiada praktycznie przeciwskazań. Neuromobilizacje wykorzystują cechę ciągłości tkanki łącznej na wszystkich poziomach, od dystalnych części ciała do mózgu oraz ciągłości przewodnictwa – nerwowy impuls elektryczny powstający nawet najdalej jest odbierany w mózgu. Siły mechaniczne i napięcia są przenoszone w sposób ciągły wzdłuż całego układu nerwowego. To sprawia, że neuromobilizacje są szczególnie przydatne w leczeniu wczesnych, ostrych stanów zapalnych, gdzie często zachodzi konieczność czasowego unieruchomienia zajętych odcinków ciała. Nie można wtedy manualnie oddziaływać bezpośrednio na te miejsca.

Dzięki neuromobilizacjom można znakomicie podjąć leczenie od zaraz. Układamy kręgosłup i kanał kręgowy pacjenta w odpowiedniej pozycji i poruszamy „z daleka” nerwami zaopatrującymi unieruchomione miejsca, przywracając ich odżywienie i ukrwienie. To pozwala dużo szybciej włączyć w terapię elementy ruchu i przyspieszy odzyskanie utraconych funkcji. Przez poprawianie neuromechaniki możemy wspomagać  łagodzenie kompensacyjnych przeciążeń, skutków długotrwałego przyjmowania niewygodnych pozycji. To, jak wiemy jest codzienną koniecznością wynikającą z pracy zawodowej (biuro, budowa, sklep itd.). Neuromobilizacje są metodą przyjemną dla pacjenta. Ciało zawsze układa się w pozycji zrelaksowanej, komfortowej, ruchy wykonywane przez terapeutę są prawie nieodczuwalne i nie kojarzą się z nasileniem bólu. Wyjątkiem jest testowanie przed terapią. Rzetelne i wnikliwe testowanie warunkuje jednak skuteczną terapię.

Opracował
Mariusz Strzyżewski
Mgr fizjoterapii

Zobacz także
Szybki kontakt!
+
Wyślij!